bilgi@izniktso.org.tr - info@izniktso.org.tr

BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
Kosgeb Yalın Dönüşüm Desteği
Buradasınız: Anasayfa / Odamızdan Haberler
18 Eylül 2023, Pazartesi
KOSGEB YALIN DÖNÜŞÜM DESTEĞİ
KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği bilgilendirme toplantısı 19.09.2023 saat 13-15:00 arasında Bursa Ticaret Odası (BTO) çok amaçlı toplantı salonunda yapılacaktır. Detaylı bilgi için: https://www.sanayi.gov.tr/assets/pdf/birimler/SAVGMMFKOSGEBYalinDonusumDestegi.pdf
KOSGEB YALIN DÖNÜŞÜM DESTEĞİ

Üretimde verimliliğin artırılması ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması, ülkemizin önemli kalkınma gündemlerinden biridir. Bu doğrultuda hayata geçirilen Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri (Model Fabrikalar) ile hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak verimlilik temelli dönüşümün öğretilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Model Fabrikaişletmelerde faaliyet bazlı mükemmeliyet ilkelerinin, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak, ölçeklendirilebilir bir şekilde yaygınlaştırılmasını sağlayan bir araç (ortak kullanıma yönelik bir merkez) olarak  tanımlanmaktadır.

Model Fabrikaların öncelikli hedefleri; olabildiğince sektör bağımsız olarak, imalat sanayi işletmelerinde örnek imalat hattı/hatları oluşturmak suretiyle sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile işletmelerde verimlilik artırıcı teknikleri uygulayarak, yalın felsefeye dayalı verimlilik artışının ve dijital dönüşümün sağlanması ve işletmelerin rekabet güçlerinin arttırılmasıdır.

İşletmelerin yalın üretim kazanımlarının kalıcı ve sürdürülebilir olması için tasarlanan Öğren-Dönüş programı, firmalarda yalın dönüşüm etkinliği oluşturmayı ve bunları gerçek hayatta uygulama deneyimi geliştirmeyi hedefleyen 3-4 aylık deneyimsel eğitim ve danışmanlık/koçluk programını kapsamaktadır. Katılımcıların farkındalık eğitimleri ile deneyimsel eğitimleri aldıktan sonra kendi işletmelerinde dönüşümün sağlanmasına yönelik uygulamalarını içerir. Öğren-Dönüş  programları uygulaması birbirini takip eden beş fazdan oluşmaktadır.  Teşhis, Tasarım, Uygulama ile Derinleşme ve Sürdürülebilirlik fazlarının 3 günlük Öğren ve 3 günlük Dönüş modüllerinden oluşması beklenmektedir.

Odamız hakkında bilgi almak için