bilgi@izniktso.org.tr - info@izniktso.org.tr

BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (Etsg) Sektör Duyurusu Hk.
Buradasınız: Anasayfa / Odamızdan Haberler
12 Mart 2024, Salı
Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (ETSG) Sektör Duyurusu Hk.
Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (ETSG) Sektör Duyurusu Hk.
Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (ETSG) Sektör Duyurusu Hk.

Değerli Üyelerimiz ;

Ekte bir örneği sunulan ilgide kayıtlı elektronik postada, gümrük vergisi askıya alınmış olan ve ekte yer alan eşya listesinde olup, elektronik postada kriterleri sunulan ürünler özelinde, 2025 yılından sonra da askıya alma uygulamasının devam etmesi ile ilgili Ticaret Bakanlığına en geç 10.04.2024 tarihine kadar uzatma başvurusu yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Elektronik postada devamla, listede karşısında "≥15000/green" ibaresi bulunan eşya için ise, 2024 yılı Temmuz dönemi müzakerelerinde Komisyonca aksi bir karar alınmadığı ve 2025 yılı Ocak ayında herhangi bir itiraz gelmediği sürece, bahse konu eşyaya ilişkin sürelerin 31.12.2029 tarihine kadar otomatik olarak uzatılacağı açıklanmıştır. Ayrıca, pillerin tamamının listeden çıkartılmasının planlandığının anlaşıldığı ve ilgili eşyaya yönelik uzatma başvurularının 2025 Ocak döneminde tartışılacağı bilgisi verilmiştir.
Bu itibarla, ekte sunulan elektronik posta ve ekindeki bilgiler esas alınarak konunun ilgili üyelerinize duyurulmasını önemle rica ederim.

Odamız hakkında bilgi almak için