bilgi@izniktso.org.tr - info@izniktso.org.tr

BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
Dys İşareti Kullanımı Hakkında
Buradasınız: Anasayfa / Odamızdan Haberler
4 Haziran 2024, Salı
DYS İşareti Kullanımı Hakkında
DYS İşareti Kullanımı Hakkında
DYS İşareti Kullanımı Hakkında

Değerli Üyelerimiz ;

1/12/2022 tarih ve 273 sayı ile tuca.gov.tr ve dbys.gov.tr adresleri üzerinden yayımlanmış olan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi, "Bakanlık tarafından belirlenen politika ve stratejiler doğrultusunda Ajans tarafından belirlenen düzenlemelere uygun olarak, kapsama alınan tek kullanımlık satış ambalajlarının döngüsel ve sürdürülebilir yönetimi için Ulusal ölçekte uygulanan yönetim modeli" olarak tanımlanmıştır.
Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi ulusal ölçekte uygulanan ve sadece yurtiçinde piyasaya sürülen ambalajları kapsamaktadır. Yurtiçinde piyasaya sürülecek olan ve depozito yönetim sistemi kapsamında yer alan ambalajlar üzerinde/etiketinde de DYS İşareti'nin (sistem kapsamındaki özel mürekkeple işaretlenmiş DYS logosu ve barkodu) kullanılması gerekmektedir. Söz konusu ürünlerden ihraç edilecek olan ambalajlar/etiketler ise bu Usul ve Esasların kapsamında yer almadığından bu ambalajlarda/etiketlerde özel mürekkep içeren DYS İşaretinin kullanılmaması gerekmektedir.
Bu doğrultuda, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi kapsamında belirlenmiş kriterler çerçevesinde işaretlenmiş/etiketlenmiş ambalajların ihraç edilmemesi gerekmekte olup özel mürekkeple işaretlenmiş DYS logosu ve barkodu bulunan ürünlerin ihraç edildiğinin tespiti halinde bu ambalajlara/etiketlere ilişkin ilave ücretlendirme yapılacaktır.
Diğer taraftan, hem yetkili etiket ve ambalaj üreticileri hem de piyasaya sürenler tarafından DYS İşaretli ürünlere yönelik bildirimlerin ve beyanların düzenli olarak doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmekte olup Depozito Bilgi Yönetim Sistemi (DBYS) üzerinden gerekli bildirim ve beyanlara konu edilmemiş etiketler/ambalajlar ile üretilen ve piyasaya sürülen DYS işaretli etiket/ambalaj miktarları arasındaki uyumsuzluk durumlarında ilave ücretlendirmeler söz konusu olacaktır.

Odamız hakkında bilgi almak için